Uverejnené Vložiť komentár

Ripple – Kráľ Kryptomien? Alebo Centralizovaná pseudo-kryptomena pre Bankový Sektor?

Ripple - kráľ kryptomien alebo pseudo kryptomena pre banky

Ripple. Populárna ale aj vysoko kritizovaná kryptomena? Resp. Pseudo-kryptomena? Čo je Ripple zač? Čo je na jej pozadí a akú ma naviazanosť na bankový sektor? A je to teda výhoda alebo riziko?

Ripple - kráľ kryptomien alebo pseudo kryptomena pre banky
Filters Sort results
Reset Apply
15x Prečo do Kryptomien Neinvestovať ANI CENT!
+ 15x Prečo Áno
(aj) Kruté Závery zo 4 Rokov Nášho Investovania.

Ripple – Čo je to za Kryptomenu?

Ripple (resp. správne XRP) je kryptomena, ktorá vznikla v roku 2012. Na rozdiel od Bitcoinu, cieľom Ripple kryptomeny je fungovať ako platobný mechanizmus na prevody prostriedkov medzi subjektmi. A to na malo aj veľkoobchodnej úrovni.

Rýchlo transakcie s nízkymi až žiadnymi poplatkami, ktoré by mali vytvoriť konkurovať aj bankám?

Vlastnosti kryptomeny Ripple

Náklady transakcie:  Zúčtovanie v reálnom čase a poplatok za transakciu je vo výške 0,00001 XRP. Užívatelia siete Ripple dokonca môžu zarábať aj na ďalších produktoch, ktoré Ripple ponúka (napr. “poskytovanie likvidity do trhu”).

Rýchlosť platby: Kryptomena je špeciálne určená na rýchle a nízkonákladové transakcie. Preto zúčtovať platby prebehne len za 4 sekundy.

Na porovnanie – Bankám to dnes štandartne trvá do 3 pracovných dní. Krpytomena Ethereum dokáže spracovať transakciu do cca 4 minút. Kryptomena Bitcoin do cca 15 minút
Škálovateľnosť: Škálovateľnosť hovorí o tom, aký objem transakcií dokáže celá sieť za 1 sekundu zvládnuť. Ripple dokáže uskutočniť 1 500 transakcií za sekundu (optimálne). 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Maximálna (horná miera) únosnosti siete je však až 50 000 transakcií každú sekundu. Pozri ako dokáže konkurovať spoločnostiam ako Visa či Paypal.

Všetko toto dokáže vďaka technológii RippleNet.

Ripple protokol – RippleNet

RippleNet je celosvetová sieť, ktorá spája všetkých poskytovateľov inštitucionálnych platieb v kryptomeny Ripple (banky a finančné inštitúcie).

Detailnejšie: Fero žije v Bratislave a má čokoládu, ktorú nepotrebuje a nechce. Zaujíma sa ale o futbal, na ktorý ale nemá vstupenku. Osoba B – Peťo, žije v Košiciach a vlastní práve vstupenku na futbal, ktorú by rád vymenil za čokoládu.  V bežnom svete by sa na 99% títo ľudia o sebe nikdy nedozvedeli. 

Práve to sieť ripple (obrazne) zabezpečuje. Hľadá najjednoduchšiu a najlacnejšiu možnú cestu, ako týchto ľudí prepojiť. Podobne to funguje aj v bankovom sektore, pri odosielaní peňazí (kryptomeny Ripple).

RippleNet je teda zúčtovací protokol a ekosystém na zúčtovanie transakcíí hlavne medzi finančnými inštitúciami a bankami. Preto sa Ripple dokonca pokúša nahradiť súčasný medzinárodný bankový zúčtovací systém SWIFT, pomocou ktorého odosielaš peniaze v banke aj ty.

Ripple a Banky

Ako si už teda asi pochopil, Ripple je doslova bankovou kryptomenou. A za 7 rokov existencie sa jej podarilo dostať do viac ako 300 nadnárodných korporácií, ktoré kryptomenu Ripple využívajú na prevody peňazí. Aké všetky? Obsahuje už poriadne zvučné mená..

Spolupráce s bankami

Aktuálne (7/2020) ide už o vyše 300 bánk a finančných spoločností z celého sveta. 

American Expres (najväčší poskytovateľ platobných kariet v USA). 

MoneyGram – druhá najväčšia spoločnosť na svete na mimobankové prevody peňazí medzi užívateľmi (nájdeš napr. aj v Tescu).

Santander Bank – jedna z najväčších Španielských bánk (pôsobí aj v USA)

Interbank – najväčšia banka v Peru.

.. a stovky ďalších bánk a inštitúcií. Viaceré Švajčiarske súkromné banky či korporácie ako NIUM, PNC, BeeTech, Ria …  Kompletný zoznam nájdeš tu.

Filters Sort results
Reset Apply
Ako a Kde nakúpiť Bitcoin Už za 1€?
+ Kam ho bezpečne uložiť?
Presný NÁVOD Krok-za-Krokom (zaberie ti 16 minút)

Pseudo-Kryptomena?

Čo je dôležité pri kryptomene Ripple spomenúť? Popiera hlavné zákonitosti, ktoré Bitcoin stanovil a ktoré dali za vznik celého krypto-trhu. Oficiálne síce ide o decentralizovanú kryptomenu, no … realita je možno trochu iná?

  • Nedá sa ťažiť. Proste existuje presne stanovené množstvo, ktoré vzniklo pri spustení kryptomeny a následne 4,5 roka emitovali mesačne cca 1 bilión mincí XRP. 
  • XRP je kryptomena, no Ripple (spoločnosť), ktorá stojí za ňou je súkromná firma. Ak firma Ripple krachne, celá kryptomena ..padne? To nie, no značne to ovplyvní celú existenciu kryptomeny..
  • Partnerstvo s bankovým sektorom ako “úhlavným” nepriateľom kryptomien?

Cena

Čo ale toto všetko zanemená pre cenu kryptomeny na burze? Technológia, algoritmus, banky a fungovanie celého projektu je jedna vec.. no cena na burze je riadená ľudmi, investormi. 

A ripple zdá sa, že svoj marketing robí úspešne. Už pri bull-rune v roku 2017 bol Ripple jednou z najviac rastúcich kryptomien.

Nárast enormných 471x za cca 1 rok.

A pomohla tomu práve implementácia kryptomeny do bankového sektora a spolupráce s nadnárodnými gigantmi, bankami a finančnými inštitúciami?

A rozširovanie siete RippleNet a teda aj klientely tak môže rovnaký rast vyvolať opäť? To si už zodpovedz ty sám. 

 

zdroj: ripple.com, howmuch.net

Pridaj komentár
Populárne články:

Spoločnosť Stripe, ktorá podporuje kryptomeny, zvažuje verejnú ponuku

V roku 2021 získala spoločnosť Stripe od skupiny investorov 600 miliónov dolárov pri ocenení 95 miliárd dolárov, čím sa stala …
Čítať Viac
/ / Zaujímavosti

Cena Bitcoinu sa blíži k 23 000 USD a dosahuje nové 5-mesačné maximum

Bitcoin nie je ďaleko od opätovného získania svojho 200-týždňového kĺzavého priemeru, ale obchodníci sú stále veľmi podozrievaví voči býčej cenovej akcii …
Čítať Viac

Predaj NFT v roku 2022 prekročil 101 miliónov

. Nedávna správa spoločnosti DappRadar odhalila, že za posledný rok NFT a decentralizované aplikácie zamerané na hry konkurovali DeFi DApps …
Čítať Viac
/ / Zaujímavosti

Loading...

Produkty: