V minulých článkoch sme informovali, ako najprv vláda v Nemecku a následne aj v USA povolila bankám oficiálne predávať kryptomeny ako bankový produkt.
Pre rovnaký krok sa rozhodla aj Južná Kórea – jedna z najsilnejších hráčov v technologii na svete. A štyri z piatich najväčších bánk v Južnej Kórei už spúšťajú tzv. custody krypto servis. Teda možnosť pre klientov zakúpiť si kryptomeny priamo v banke.
15x Prečo do Kryptomien Neinvestovať ANI CENT! + 15x Prečo Áno
(aj) Kruté Závery zo 4 Rokov Nášho Investovania. |
Nový Zákon
Vláda Južnej Kórei schválila zákon o finančných inštitúciách, ktorý tak mení pôvodné právne predpisy týkajúce sa kryptomien. Po Slovensky: Banky tak budú môcť klientom predávať kryptomeny.
Zákon nadobudne účinnosť už od nového roka. Dovtedy sa banky na túto udalosť pripravujú vytváraním platforiem, ktoré toto všetko zabezpečí.
PS: Ešte donedávna Južná Kórea zakazovala tzv. ICO (nové krypto-projekty).
Južná Kórea
Južná Kórea patrí k jedným z technologicky najrozvinutejším krajinám sveta. Sídla tu firmy ako Samsung, Hyundai, LG, Hynix (PC komponenty).. Južná Kórea zároveň patrí k tzv. Ázijským Tigrom (najsilnejšie Ázijské ekonomiky).
Ako a Kde nakúpiť Bitcoin Už za 1€?
+ Kam ho bezpečne uložiť? Presný NÁVOD Krok-za-Krokom (zaberie ti 16 minút) |
4 z 5 najväčších bánk
Najväčšie banky v Južnej Kórei nato hneď reagovali. Bankové konglomeráty Woori a Shinhan (ktoré vlastnia 4 najväčšie banky v J. Kórei) už oznámili, že plánujú spustiť služby pre klientov v súvislosti s kryptomenami. Tieto banky spravujú viac ako ako 1,2 bilióna dolárov v aktívach.
Cieľom je umožniť bežným klientom banky naplno využívať a pracovať s týmito digitálnymi menami. Ide teda o ich nákup, predaj, obchodovanie a uloženie na peňaženke – priamo prostredníctvom banky.
Banky NH Nonghyup Bank a Kookmin Bank tak už aktívne pracujú na zavedení nových technológii, ktoré od nového roka tento krok umožnia. Banka Nonghyup dokonca plánuje spustiť služby aj pre „inštitucionálnych investorov“.
Príliš neskoro?
Na prvý pohľad ide o veľkú novinky – celosvetovo, pretože len zopár krajín na svete schválilo podobný zákon, no štátny odborníci na blockchain práve naopak, vyjadrili obavy, že tieto kroky prišli od vlády veľmi neskoro.
Vedúci výskumného centra Blockchain vo Dongguk University Park Sung-joon uviedol, že sa „obáva“, že v dôsledku toho by mohla byť ohrozená finančná „konkurencieschopnosť“ krajiny:
„Ostatné krajiny ako USA či Nemecko omnoho rýchlejšie reagovali na rastúci záujem o kryptomeny zatiaľ čo Južná Kórea do tohto trhu vstúpi až v roku 2021.“
Kórea miluje kryptomeny a ich technológiu
I keď vláda tak trochu možno zaspala na vavrínoch, súkromný sektor ale aj jednotlivé vládne inštitúcie sa kryptomien (resp technológie) ujali omnoho rýchlejšie.
- Viac ako milión ľudí už aktuálne využíva digitálneho vodičského preukazu, ktorý je založený na technológii Blockchain.
- Jedna z najväčších juhokórejských bánk KEB Hana Bank spolupracovala s kórejskou spoločnosťou na zavedení mýtneho systému založeného na blockchaine.
Ďalej platby v reštauráciach, dovolenkových destináciach pomocou kryptomien, darčekové krypto-poukazy a množstvo ďalších služieb, ktoré už v Južnej Kórei aktívne fungujú ..
zdroj: asiatimes.com