Bitcoin sa už od 8. mája pohybuje v obmedzenom cenovom rozmedzí. Objemy obchodovania klesajú a Bitcoin vytvoril dokonalý trading vzorec ako z knihy. Kam teda pôjde jeho cena? Nahor či Nadol?
15x Prečo do Kryptomien Neinvestovať ANI CENT! + 15x Prečo Áno
(aj) Kruté Závery zo 4 Rokov Nášho Investovania. |
Long vs Short pozície na Burzách
- Long (“stávka na rast ceny”)
- Short (“stávka na pokles ceny”)
Keďže kryptomeny sa obchodujú na rôznych burzách, každá burza má preto aj odlišnú cenu Bitcoinu, rôzne objednávky, rôzne objemy obchodovania aj množstvo objednávok v prospech rastu / poklesu.
Rôzne platformy tieto množstvá long / short objednávok z rôznych búrz monitorujú. Ako to aktuálne vyzerá v prípade Bitcoinu? Dáta hlavných svetových krypto-búrz).
zdroj: blockchainwhispers.com
Z dát je zrejmé, že na burzách prevláda rastový sentiment.
- Celkový objem Objednávok na rast ceny : 68%
- Celkový objem Objednávok na pokles ceny : 31%
Otázna je presnosť a hlavne dôveryhodnosť týchto dát, keďže už v minulosti sa prevalila “aféra,” o tom, že rôzne burzy dáta o objemoch falšujú…
Objednávky hovoria o raste. Alebo?
Na prvý pohľad áno, no realita môže byť napokon iná. Cieľom týchto objednávok je často-krát manipulovať trh. Veľký hráči majú nastavené long pozície, čím by cena teda mala rásť. Čo je ale za tým?
- Vymetenie Stop-Loss príkazov. Každý obchodník na burze pracuje so tzv. automatizovanými obchodnými príkazmi SL/TP príkazmi (stop loss a take profit).
- Vďaka nim môžeš na prepade Bitcoinu o 50%, prerobiť napr. maximálne 10%.
- Majú ale aj inú funkciu.
Ako to Funguje?
V kryptomenách môžeš zarábať na poklese ceny. Ak by cena narástla, vtedy samozrejme prerobíš. Investori sa preto chránia spomínanými SL / TP príkazmi. Pri short pozíciách preto trader nastavuje SL príkaz na cenu vyššiu, než je aktuálna cena kryptomeny.
Keďže aktuálne long pozície prevládajú, tie vyženú cenu nahor. Krátkodobo. Nahor – až do pásma, kde ale majú ale obchodníci nastavené spomínané SL príkazy, ktoré chránia investorov pred väčšou stratou.
V týchto miestach sa preto tieto SL príkazy aktivujú (čo znamená, že automaticky spustia predaje otvorených pozícií Bitcoinu. Ponuka zrazu začína prevládať nad dopytom a z rastového trendu zrazu okamžite (do pár sekúnd) prichádza silný pohyb nadol.
Druhý scenár..
Druhý scenár má takisto špekulatívny charakter. Nastane silnejší pohyb nahor.
- Množstvo traderov preto vidí príležitosť a otvorí pozíciu v smere trendu (teda na rast ceny).
- Zároveň ale samozrejme nastavia aj Stop Loss príkazy (nižšie než je aktuálna cena), v prípade, že by cena poklesla a oni sa tak ochránili veľkej strate.
Keď ale veľkí hráči začnú tlačiť cenu nadol, obchodníkom zrazu odpáli všetky stoploss príkazy, teda burza spustí predajné objednávky a teda opäť ..ponuka prevýši dopyt a cena ešte viac klesá..
Vyzerá to nejako takto..
Pennant Pattern – Ako z Knihy
Podľa trading patternov (vzorcov), by cena mala klesať. Ide o tzv. pennant pattern (trojuholníková vlajočka) so vstupom zdola (predošlý silný rast, ktorý následne vyústil v túto vlajočku. Ďalší smer by teda mal byť nahor.
Čo ale tomuto pohybu nahor odporuje?
Silná Rezistencia Zhora
Vyššie spomínaný vzorec je formácie Bitcoinu za posledných cca 70 dní. Nadradený (silnejší a dlhodobejší) pattern je rezistenčná zóna, nad ktorú sa Bitcoin nedokáže dostať už defacto od decembra 2017.
Ako a Kde nakúpiť Bitcoin Už za 1€?
+ Kam ho bezpečne uložiť? Presný NÁVOD Krok-za-Krokom (zaberie ti 16 minút) |
Nízke Objemy
Stagnujúce objemy takisto nenapovedajú rastu. A na prekonanie rezistencie, ktorá drží Bitcoin už od 2017, je potrebný veľký objem.
Záver
Krátkodobo je teda priestor na malý rast, no objemy a silná rezistencia zhora skôr napovedá o silnejšom pohybe nadol.
- Ďalším dôvodom je takisto fakt, že v minulosti pred každým silným rastom prišiel najprv silný prepad.
- A leto je vždy typicky mŕtve obdobie.
Preto aktuálne sa prikláňame skôr k poklesu, letnej stagnácii a až následnému rastu začiatkom jesene.
Bitcoin by už následne mal prekonať rezistencie, vstup do historicky 5. cyklu Bitcoinu a smerovať tak k novému ATH (nový cenový rekord Bitcoinu).
Otvárať teda short pozície a môžme zarábať? Pretože aj na poklese ceny Bitcoinu vieš zarábať presne rovnako ako aj na jeho raste.
PS: Článok nie je investičným odporúčaním. Vyjadruje subjektívny pohľad autora. Každý investuje podľa vlastného uváženia.
zdroj grafov: trading-view.com